טיפול בפוביות שונות

פוביה היא פחד ממוקד שיש לו טריגר ברור וידוע שיצר מעורר חרדה ושיתוק אצל מי שסובל ממנה. קיימות מאות פוביות מתועדות, חלקן כמו קלסטרופוביה (פחד ממקומות סגורים), פחד גביהם, פחד טיסה, פחד מעלית או פאניקה למראה מקק נפוצות מאוד. חלקן יכולות להיות מאוד אינדיבידואליות ולגעת בחשש פרטי של המטופל. ברוב המקרים פוביה אינה עניין רציונלי. מאחר שגם אנשים מאוד נבונים נוטים לסבול מפוביות שאלת הרציונליות אינה רלבנטית. התודעה של הסובל מהפוביה מזהה באופן רגשי את מקור הפוביה כאיום ממשי ומכאן מופעלים כל המנגנונים הפיזיולוגיים והרגשיים שנותנים ביטוי לחרדה.
יש פוביות כמו רתיעה מג'וקים או פחד מכלבים בחברות מסוימות, שיש להן מקור חברתי. יש פוביות, גם מהסוג הנפוץ כמו פחד טיסה או קלסטרופוביה שבדרך באים ממקום יותר אישי.

איך מטפלים בפוביות שונות?
פוביות היא בעיה התנהגותית קלאסית לטיפול באמצעות פסיכותרפיה בגישת ה-CBT, שדוגלת בטיפול פסיכותרפי קצוב וקצר מועד. האופי המובהק של התופעה והביטוי שלה אצל המטופל מאפשרים, ברוב המקרים, להתמודד עם תסמיני הפוביה בהצלחה גדולה.  סט הכלים מתבסס בראש ובראשונה על טיפול  CBT התנהגותי קוגניטיבי. גישה טיפולית זו מתמקדת בזיהוי מחשבות אוטומטיות אשר אינן משרתות אותנו יותר, והחלפתן במחשבות חדשות שמקדמות את ההוויה שלנו לכיוונים יותר חיוביים.
פרוטוקול הטיפול של מטפלים רבים כולל, בנוסף לטיפול ההתנהגותי קוגניטיבי,  גם עבודה באמצעות דמיון מודרך שבעזרתו ניתן להציף מחשבות אסוציאטיביות שקבורות עמוק ולתרגל את שליטת המוח על התפקודים הגופניים; ואבחון ועבודה באמצעות קלפים טיפוליים, שמסייעים לדובב את המטופל ולעזור לו לפתוח את ה'דלתות' הרגשיות שחסומות אצלו. לעיתים גם יעשה שימוש בטכניקות של הקשבה קוונטית שהתגלו כמועילות מאוד בהתמודדות עם מגוון בעיות ובכללן גם טיפול בפוביות שונות.
נלי זיו, בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר שני בפסיכותרפיה התנהגותית קוגניטיבית (CBT), היא דוגמה מצוינת לדור החדש של המטפלים הפסיכותרפיים. נלי זיו דוגלת בגישה טיפולית שבחרה בסט טיפולים יותר הוליסטי ולכן בנוסף לטיפול התנהגותי קוגניטיבי, שמהווה אצלה שער כניסה טיפולי, היא מיישמת גם טכניקות של הקשבה קוונטית, דמיון מודרך ועבודה עם קלפים טיפוליים. לדעתה של נלי זיו פוביות שונות עשויות לייצר קשיים יותר חמורים ממה שנדמה במבט שטחי: "פוביות ספציפיות כוללות פחדים מופרזים או בלתי סבורים מטיסות , גבהים, בעלי חיים, זריקות , דם וכן הלאה. כאשר אדם סובל מפוביה הוא נוטה להתחמק מאובייקט הפחד שלו ככל שאפשר.  לכן , אם בכל זאת אדם חייב לטוס, לטפס לגובה רב או להתקרב לבעלי חיים מהם אדם פוחד – הוא מגיב בחרדה עזה. אין מדובר כאן בזהירות טבעית, אלא בהפרעות משמעותיות ליחסים הבין אישיים שלו, לסדר היום שלו או הקריירה שלו".

התגברה על פחד מטיסה
דווקא על רקע דברים הקודרים האלה, כדאי לגם להאזין היטב לסיפור ההצלחה הבא שנלי זיו שתפה אותנו. סיפור זה בהחלט מרמז על הכוח של פסיכותרפיה הוליסטית: "ב' הגיעה לקליניקה שלי עם פוביות טיסה חריפה. רק המחשבה 'על טיסה' גררה אצלה סימפטומים פיזיולוגיים כמו דפיקות לב והזעה על גבול עילפון. התחלתי לטפל בה בטכניקה הדרגתית של דמיון מודרך. כחלק מהתהליך חשפנו אותה לאירוע הטראומתי ( במקרה שלה טיסה במטוס). חודשיים אחרי סיום הטיפול קיבלתי לווטסאפ תמונות שלה מחו"ל".

גם אתם יכולים להיעזר בנלי זיו ולהיפטר מהפוביות שמפריעות לכם. זיו, שהחלה את הקריירה שלה כמטפלת במערכת הציבורית, עברה למגזר הפרטי ומגשימה  את 'האני מאמין' הטיפולי שלה במילואו.  בסיס הפעילות שלה בדרום הארץ, והיא פוגשת מטופלים בשלוש קליניקות בבאר שבע, אופקים ואשקלון.
 
 
נלי זיו - פסיכותרפיה

שעות וימי פעילות
א', ב', ג', ד', ה
8:00-20:00

ימי ו'
8:00-15:30

פרטי יצירת קשר
טלפון
054-73-58-688

דוא"ל

nelyziv436@gmail.com