פסיכותרפיה בדרום

במאה העשרים ואחת פסיכותרפיה נחשבת לטיפול שגור ונורמטיבי להרבה מאוד בעיות ומצבים. למרות זאת באזורי הפריפריה, כמו למשל דרום הארץ, היא פחות נפוצה מאשר במרכז הארץ. נשאלת השאלה, למה? האם תושבי הדרום סובלים פחות מבעיות כמו מתח, לחץ או חרדה? האם בדרום הארץ יש פחות מקרים של דיכאון או הפרעות נפש. התשובה כמובן שלילית. ישנן סיבות טובות ורבות לבחור לחיות בדרום הארץ, אבל חסינות מהפרעות התנהגות וקשיים רגשיים אינה אחת מהן. למעשה, בשל המצב הביטחוני באזור עוטף עזה בשנים האחרונות יש בדרום הארץ עלייה דרמטית במקרים של הלם כתוצאה מפוסט טראומה.
אז למה הפסיכותרפיה פחות נפוצה בדרום? ישנה סיבה היסטורית סוציו-אקונומית, בעבר היתה סטיגמה כנגד טיפול פסיכולוגי או פסיכיאטרי. הסטיגמה הזו היתה חזקה בקרב קהילות מסורתיות יותר. כשמוסיפים לזה את העובדה שמרבית הפסיכותרפיסטים בוחרים להשתקע ולפעול במרכז הארץ אפשר להבין למה גם היום פועלות בדרום הארץ הרבה פחות קליניקות לפסיכותרפיה מאשר במרכז.

אפשר לקבל טיפול פסיכותרפיה בבאר שבע
אחת מאלה שזיהו את העיוות הזה היא הפסיכותרפיסטית הבכירה נלי זיו, שהנה בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר שני בפסיכותרפיה התנהגותית קוגניטיבית (CBT). את דרכה המקצועית היא החלה כמטפלת במערכת הציבורית, כאשר עברה למגזר הפרטי היא החליטה להישאר באזור הדרום ולהביא אליו את בשורת הפסיכותרפיה ההתנהגותית. כשהחלה לעבוד במגזר הפרטי היא היתה אחת מהמטפלים היחידים שהעניקו אופציה טיפולית קצרת מועד לפסיכותרפיה בבאר שבע.
כאן המקום לציין שפסיכותרפיה התנהגותית קוגניטיבית (CBT) שונה מאוד מהגישה הטיפולית הידועה  יותר – הפסיכואנליזה. בשונה מהפסיכואנליזה, פסיכותרפיה התנהגותית קוגניטיבית לא מחטטת בעבר המודחק של המטופל בניסיון לייצר הבנת עומק. היא מתמקדת בבעיות ספציפיות והרציונל שלה עובד פחות על סימני שאלה כמו בפסיכואנליזה אלא באמצעות סימני קריאה. לכן, בשונה מהפסיכואנליזה שעלולה להימשך שנים ארוכות, מרבית המטופלים שמגיעים לטיפול התנהגותי קוגניטיבי יכולים לסיים את הטיפול בסדרת טיפולים שרק לעיתים נדירות תעלה על עשרים מפגשים.

התמחות בתושבי הדרום
נלי זיו חושבת שלפעילות וההיכרות שלה עם תושבי הדרום יש משמעות עמוקה יותר מההנגשה הגיאוגרפית. כמי שמכירה היטב את האוכלוסייה היא סבורה שפסיכותרפיה רכה ועניינית יותר, מהסוג שמאפיין את הגישה ההתנהגותית קוגניטיבית (CBT), מתאימה לאזור הדרום.
היא טוענת שישנם אספקטים טיפוליים שרלוונטיים יותר לתושבי הדרום: "בעשור שחלף מאז מבצע עופרת יצוקה חוו תושבי עוטף עזה וצפון הנגב אירועים ביטחוניים קשים ובראשם מטחים של מאות טילים בתקופת מבצע 'צוק איתן'. המציאות הזו מסתכמת בהרבה מאוד תושבים שסובלים מדרגה כזו או אחרת של דחק פוסט טראומתי (מה שנקרא 'הלם קרב'), הניסיון שצברה בטיפול במצבים כאלה, בצירוף העובדה שהיא עצמה תושבת הדרום שמבינה בדיוק על מדובר, הפכו אותה למנוסה מאוד באספקט טיפולי זה. צריך לזכור כי אחד המאפיינים שהופכים מטפל ל'מומחה' בתחום מסוים הוא הניסיון המצטבר שלו. למרבה הצער, נלי זיו בהחלט פגשה הרבה מאוד מטופלים בסגמנט הזה. זה אחד הדברים שמאפיינים פסיכותרפיסט שחלק מהקליניקות בהן הוא מטפל נמצאות בעוטף עזה. הבשורות הטובות הן שנלי זיו מצליחה להשיג תוצאות מצוינות במקרים האלה.

חשוב להזכיר שנלי זיו מטפלת בקשת רחבה של מצבים ובעיות. בין היתר היא מתמחה בטיפול באנשים המתמודדים עם כאב כרוני, בטיפול במצבי חרדה, פוביות ובעיות ביטחון עצמי. כחלק מהגישה ההוליסטית שלה היא משלבת בטיפול ההתנהגותי קוגניטיבי גם טכניקות נוספות כמו דמיון מודרך, הקשבה קוונטית ואפילו טיפול בדיכאון בעזרת קלפים טיפוליים. את הטיפולים שלה היא מעניקה היום בשלוש קליניקות שונות בדרום הארץ – באשקלון, אופקים ובאר שבע.
 
נלי זיו - פסיכותרפיה

שעות וימי פעילות
א', ב', ג', ד', ה
8:00-20:00

ימי ו'
8:00-15:30

פרטי יצירת קשר
טלפון
054-73-58-688

דוא"ל

nelyziv436@gmail.com