שיקום נפגע נפש בדרום

אחד התחומים בהם מתגלים הפערים הגדולים ביותר בין המרכז לפריפריה הוא תחום הטיפול בפגועי הנפש. זו עובדה סטטיסטית מספרית: על כל פסיכותרפיסט בבאר שבע ישנם לפחות עשרה פסיכותרפיסטים בתל אביב. תמונה דומה אפשר לקבל גם כאשר בוחנים את השכיחות של פסיכותרפיסטים באשקלון לעומת עמיתיהם בירושלים.
הבעיה הזו חמורה במיוחד לאור העובדה שבעשור האחרון תושבי הדרום בכלל ותושבי עזה בפרט חשופים למציאות ביטחונית, שאחת מתוצאות הלוואי הקשות שלה מסתכמת במאות אזרחים שנכנסו למעגל נפגעי הנפש בשל תגובת דחק פוסט טראומתית, שמוכרת בציבור הרחב בתור 'הלם קרב'.

עקב המצב: דרוש פסיכותרפיסט באשקלון
כן, 'הלם קרב' זו תופעה שגם אזרחים שחיים באזורי עימות סובלים ממנה. החל משנת 2001 סופג אזור עוטף עזה ירי תלול מסלול שמעמיד את התושבים בסכנה פיזית, אבל גם מכניס אלמנט משמעותי של לחץ וחרדה, וגובה הרבה 'קורבנות שקטים' שלוקים באספקט כזה או אחר של דחק פוסט טראומתי.
מאז מבצע 'עופרת יצוקה' התרחב מאוד האיום הרקטי על יישובי הדרום כך שגם ערים מרכזיות כמו באר שבע, אשקלון ואשדוד מצאו את עצמן בטווח הטילים. מאז המבצע ידענו עוד כמה סבבי לחימה ברצועת עזה שהבולטים שבהם היו מבצע 'עמוד ענן' ומבצע 'צוק איתן'; כל סבב כזה לווה במטחי טילים שגבו קורבנות בנפש ופגיעות חמורות ברכוש. מה שפחות גלוי לעין, וגם לא תמיד נחשף בנתונים הסטטיסטים זו הכמות הגדולה של נפגעי הנפש שסבבי הלחימה גררו איתם. כולנו מכירים את הדיווח החדשותי על טיל גראד שפגע באמצע הכביש בשכונה הומה ולמרבה המזל לא היו נפגעים בגוף. אבל לגבי 'נפגעי נפש'? נסו לדמיין את עוצמת החרדה שגורם פיצוץ של ראש קרבי במשקל של עשרות קילוגרם המתפוצץ מתחת לבית שלכם. אמנם אתם בטוחים בממ"ד, אבל הרעש מאיים לבקע את עור התוף, הבית כולו רועד וכעבור שעה ארוכה ומורטת עצבים, כאשר אתם סוף-סוף יוצאים מהממ"ד אתם מגלים שכל החלונות ברחוב (וכמובן בדירה שלכם) התנפצו וריח חזק של אבק שריפה עדיין נישא באוויר, בזמן שהסירנות מייללות ללא הפסקה. עשרות אלפים מתושבי הדרום ובהם ילדים וזקנים התנסו בלפחות אירוע אחד כזה. מאות אלפים נאלצו להסתופף ימים ארוכים בממ"ד.  לעניין היה מחיר. זה לא פלא שפתאום כל כך קשה למצוא תור פנוי אצל פסיכותרפיסט באשקלון.

הפסיכותרפיסטית שמובילה את שיקום נפגעי הנפש בדרום
מי שזיהתה את העיוות הזה והחליטה לקחת, אישית, את המשימה של שיקום נפגעי נפש בדרום היא הפסיכותרפיסטית הבכירה נלי זיו.
נלי זיו, בעלת תואר שני בפסיכותרפיה התנהגותית קוגניטיבית (CBT), החלה את דרכה המקצועית בהתמחות במוסדות פסיכיאטריים ומבינה היטב את ההשלכות של הפרעה נפשית לא מטופלת. אחרי שנים כמטפלת במערכת הציבורית, היא החליטה לעבור למגזר הפרטי ולהנגיש את עצמה למי שזקוק לכך יותר מכול – תושבי הדרום. היום היא מעניקה טיפולים פסיכותרפיים בעברית או רוסית בשלוש קליניקות  שונות בדרום הארץ – בבאר שבע, אשקלון ואופקים.
במסגרת עבודתה נלי זיו פוגשת הרבה מאוד נפגעי נפש. חלקם סובלים מבעיות של דחק פוסט טראומתי שהם גוררים מאחד מסבבי האלימות באזור. נלי זיו מציעה לאותם נפגעי נפש ליווי הכולל טיפול פסיכותרפי בגישה ההתנהגותית קוגניטיבית (CBT) המאפשרת התמודדות עם בעיות קונקרטיות בפרק זמן קצר.

קשה להגזים במשקל הסגולי המקצועי שלה בדרום הארץ. במידה רבה היא נותנת לנפגעי נפש בדרום מענה שהמדינה לא השכילה לתת. מה שבטוח שעבור מי שמחפש פסיכותרפיסט בב"ש נלי זיו מהווה היום כתובת ישירה ומתבקשת.
 
נלי זיו - פסיכותרפיה

שעות וימי פעילות
א', ב', ג', ד', ה
8:00-20:00

ימי ו'
8:00-15:30

פרטי יצירת קשר
טלפון
054-73-58-688

דוא"ל

nelyziv436@gmail.com